Úvodní stránka / Věda a výzkum / Projekty / Řešené projekty / Národní program konzervace a využití genofondu rostlin

Národní program konzervace a využití genofondu rostlin

GENOFONDOVÉ KOLEKCE FAKULTY

Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství byl spuštěn v Lednici, na Zahradnické fakultě v roce 1994. Nosnými ovocnými druhy jsou meruňky, broskvoně a réva vinná. Z ostatních druhů jsou zastoupeny: netradiční ovocné druhy jako kdouloň, rakytník, dřín, lonicera a pod, dále kolekce vytrvalých zelenin a LAKR (léčivé a aromatické a kořeninové rostliny) jako např. křen, asparágus, lékořice, řebříček apod., a také některé druhy květin jako např. dosny, čínské astry, salvie, slunečnice a pod. Národní program je podporován finanční dotací Ministerstva zemědělství. Současným garantem soustředěných genofondových kolekcí na Zahradnické fakultě je Ing. Tomáš Nečas, Ph.D.

KOLEKCE MERUNĚK
garant: Ing. Tomáš Nečas, Ph.D.
počet položek v kolekci: 330 odrůd

KOLEKCE BROSKVONÍ
garant: Ing. Ivo Ondrášek, Ph.D.
počet položek v kolekci: 214 odrůd (9 mandloní)

KOLEKCE RÉVY VINNÉ
garant: Doc. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.
počet položek v kolekci: 245 odrůd

KOLEKCE NETRADIČNÍCH OVOCNÝCH DRUHŮ
garant: Ing. Libor Dokoupil, Ph.D.
počet položek v kolekci: 117 odrůd

KOLEKCE VYTRVALÝCH ZELENIN A LAKR
garant: Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D.
počet položek v kolekci: 104 odrůd

KOLEKCE KVĚTIN